Given: Females = 40 (avg = 5.15 ft), Males = 20 (avg = 5.66 ft). Total students = 60.
Weighted average height = $$\frac{40\times 5.15 + 20\times 5.66}{40+20}$$
Compute: $$\frac{206 + 113.2}{60}=\frac{319.2}{60}=5.32$$
Answer: 5.32 feet
Online Test Series, Information About Examination,
Syllabus, Notification
and More.
Online Test Series, Information About Examination,
Syllabus, Notification
and More.