In container $A$, alcohol : water $=5:3$.
So, alcohol fraction in $A$ is:
$\frac{5}{8}$
In container $B$, alcohol : water $=1:3$.
So, alcohol fraction in $B$ is:
$\frac{1}{4}$
Required total mixture is $2.1$ litres, and alcohol and water are equal.
So, required alcohol quantity is:
$\frac{2.1}{2}=1.05$
Let $x$ litres be drawn from container $A$.
Then liquid drawn from container $B$ will be:
$2.1-x$
Now,
$\frac{5x}{8}+\frac{1}{4}(2.1-x)=1.05$
Multiply by $8$:
$5x+2(2.1-x)=8.4$
$5x+4.2-2x=8.4$
$3x=4.2$
$x=1.4$
Therefore, $1.4$ litres should be drawn from container $A$.
Online Test Series, Information About Examination,
Syllabus, Notification
and More.
Online Test Series, Information About Examination,
Syllabus, Notification
and More.